Gemenskapsinternt förvärv av varor av en enhet som är befriad från moms

Hemsida

Jag är företagare befriad från moms.Den här månaden planerar jag för första gången att köpa varor från en entreprenör baserad i Europeiska unionen. Medför förvärvet av varor inom gemenskapen några ytterligare skyldigheter för mig?

Joanna, Poznań

 

Vid gemenskapsinterna transaktioner är den skattskyldige i princip skyldig att registrera sig för EU-moms och att redovisa gemenskapsinterna förvärv av varor (samtidig beskattning av transaktionen med ingående och ingående moms). Samtidigt kan en momsbefriad skattskyldig komma i åtnjutande av en förenkling, som är undantaget från avräkning av gemenskapsinterna förvärv av varor på grund av värdet av gemenskapsinterna inköp under beskattningsåret. En skattepliktig skattskyldig har dock rätt att avsäga sig denna förenkling och frivilligt registrera sig för transaktioner inom gemenskapen.

Vem kan dra nytta av momsbefrielsen?

Alla företagare är inte skyldiga att betala moms, eftersom det finns undantag i detta avseende. Momsbefrielser kan delas in i subjektiva och objektiva undantag. Det finns också en katalog över aktiviteter som kräver momsregistrering från den allra första transaktionen.

Subjektivt undantag

Enligt art. 113 stycket. 1 mervärdesskattelagen kan skattskyldiga som inte överskred den fastställda omsättningsgränsen förra året utnyttja det subjektiva undantaget. År 2020 är denna gräns 200 000 PLN. zloty.

Skattebetalare som startar näringsverksamhet kan också utnyttja det subjektiva undantaget, förutsatt att den förväntade försäljningsomsättningen inte överstiger ovanstående gräns.

Omsättningsgränsen som fastställts för momsbefrielse inkluderar inte:

  • gemenskapsintern leverans av varor och postorderförsäljning från landets territorium och postorderförsäljning inom landets territorium,
  • betalda tjänster som är undantagna från skatt,
  • varor som av den skattskyldige klassificeras som anläggningstillgångar, immateriella tillgångar som är föremål för avskrivning.

Objektivt undantag

Det objektiva undantaget gäller däremot verksamhet som utförs av den skattskyldige. Deras lista finns i Art. 43 sek. 1 mervärdesskattelagen och omfattar bl.a.

  • medicinska tjänster,
  • Finansiella tjänster,
  • utbildningstjänster.

Mer om de ämnesrelaterade undantagen i förhållande till ovan nämnda tjänster finns i artikeln: Objektiv momsbefrielse - medicinska, pedagogiska och finansiella tjänster.

Vem kan inte dra nytta av momsbefrielsen?

Det finns också verksamheter som inte kan dra nytta av momsbefrielse och som kräver registrering som momsbetalare aktiv från den första transaktionen. Dessa aktiviteter inkluderar:

  • försäljning av produkter tillverkade av ädelmetaller eller med deltagande av dessa metaller,

  • försäljning av punktskattepliktiga varor (med undantag för elektricitet, tobaksvaror och personbilar, andra än nya transportmedel, klassificerade av den skattskyldige, enligt bestämmelserna om inkomstskatt, som avskrivningspliktiga anläggningstillgångar),

  • försäljning av byggarbetsplatser,

  • försäljning av byggnader, konstruktioner eller delar därav, i de fall som avses i art. 43 sek. 1 punkt 10 lit. a) och b),

  • försäljning av nya transportmedel,

  • Postorder:

    • kosmetiska och toalettpreparat,

    • datorer, elektroniska och optiska produkter,

    • elektriska och icke-elektriska hushållsapparater,

    • motorer, turbiner, pumpar,

  • försäljning av parti- och detaljhandelsdelar för:

    • motorfordon,

    • motorcyklar,

  • juridiska tjänster,

  • konsulttjänster (med undantag för jordbruksrådgivning i samband med odling och förädling av växter och djuruppfödning och -uppfödning, samt relaterade till utarbetande av en utvecklingsplan och modernisering av en gård),

  • smyckestjänster,

  • inkassotjänster, inklusive factoring.

Vid förlust av rätten till momsbefrielse ska obligatorisk registrering på VAT-R-blanketten göras inom 7 dagar från det datum då gränsen överskrids eller påbörjades en försäljning undantagen från befrielsen.

Vad är en WNT-transaktion och hur reglerar man den?

Definitionen av gemenskapsinterna förvärv av varor inkluderades i art. 9 sek. 1 mervärdesskattelagen, enligt vilken "genom gemenskapsinternt förvärv av de varor som avses i art. 5 sek. 1 punkt 4, skall förstås som förvärv av rätten att i egenskap av ägare förfoga över godset, som till följd av leveransen avsänds eller transporteras inom en annan medlemsstats territorium än den inträdesmedlemsstats territorium. av leverans eller transport av den person som gör leveransen, köparen av varan eller för deras räkning”.

För att ett gemenskapsinternt förvärv av tjänster ska kunna ske måste det således ske en överföring av äganderätten och varorna måste flyttas mellan två medlemsstater. Det land som parterna i transaktionen kommer ifrån är irrelevant.

Vid gemenskapsinternt förvärv av varor övergår skyldigheten att reglera mervärdesskatt från säljaren till köparen, som beräknar den skatt som ska betalas och - om köpet används för skattepliktig verksamhet - har rätt till avdrag för ingående skatt. Avräkningen görs sedan på basis av en omvänd skattskyldighet och transaktionen är neutral för den skattskyldige vad gäller mervärdesskatt.

Skatteplikten för tillhandahållande av tjänster inom gemenskapen inträder som regel vid utfärdandet av fakturan, senast den 15:e dagen i månaden efter den månad då de varor som är föremål för gemenskapsinterna leveranser. service. Därför, i händelse av att köparen inte får en faktura från entreprenören som dokumenterar köpet inom gemenskapen, är köparen skyldig att självständigt bevisa transaktionen enligt moms den 15:e dagen i månaden efter leveransmånaden.

Exempel 1.

Agnieszka är en skattebetalare registrerad för transaktioner inom gemenskapen. Den 12 januari 2020 gjorde hon en WNT-transaktion från Tyskland och varorna nådde henne den 17 januari 2020 utan faktura. Trots många förfrågningar har momsfakturan fortfarande inte mottagits av Agnieszka efter en månad. Hur ska moms redovisas på denna transaktion?

I en sådan situation är Agnieszka skyldig att upprätta ett internt beskattningsunderlag och att göra en värdering av varorna på grundval av till exempel en beställning, erbjudande eller korrespondens med leverantören. De värderade varorna ska beskattas och den förfallna momsen ska redovisas den 15 februari i momsregistret. Om varorna används för beskattningsverksamhet kommer det att vara möjligt att dra av ingående mervärdesskatt i inköpsmomsregistret utifrån den handling som upprättats på detta sätt. Starta en gratis 30-dagars provperiod utan begränsningar!

Gemenskapsinternt förvärv av varor från icke-moms

När det gäller momsbefriade skattebetalare är det möjligt att dra nytta av undantaget i samband med gemenskapsinterna förvärv av varor. Om värdet av det gemenskapsinterna förvärvet i dess helhet inte översteg 50 000 PLN under ett givet beskattningsår, har icke-moms rätt att inte visa gemenskapsinterna förvärv av varor genom att köpa varor från ett annat EU-land och att reglera transaktionen som inhemsk. Det är dock frivilligt att använda undantaget för gemenskapsinterna förvärv av varor. Om den skattskyldige beslutar sig för att rapportera gemenskapsinterna förvärvstransaktioner och betalning av skatt på detta konto, bör han registrera sig för moms på VAT-R-formuläret i del C.3 i fält 59. Efter registrering för gemenskapsinterna transaktioner måste skattebetalaren beräkna skatten på gemenskapsinterna inköp, med tillämpning av momssatsen för en viss produkt i Polen. På grund av utövandet av en undantagen verksamhet kommer han inte att ha rätt att dra av ingående moms, men den skatt som betalas kan utgöra hans skattemässiga avdragsgilla kostnad.

En skattebetalare som är befriad från moms för gemenskapsinterna köp av tjänster måste lämna in en moms-8-deklaration. Den bör lämnas även för perioder då skatteplikt inte uppstått.

Sammanfattningsvis har en skattefri momsbetalare rätt att inte visa gemenskapsinterna förvärv av varor när värdet av dessa transaktioner under ett givet beskattningsår inte överstiger PLN 50 000. zloty. Efter att ha överskridit denna gräns eller frivillig registrering för transaktioner inom gemenskapen (WNT), bör beskattningen inom gemenskapen göras i Polen.