Köpa försäkring från utlandet och innehålla skatt

Servicekatt

Om en viss typ av tjänster köps från utlandet kan den polska skattebetalaren bli skyldig att betala källskatten. Inom ramen för denna problematik är det värt att överväga om även köp av försäkring från utlandet kräver källskatt.

Vad är källskatt?

Först är det viktigt att förklara vad en källskatt egentligen är. Enligt art. 29 sek. 1 punkt 5 i PIT-lagen, inkomstskatt på intäkter som erhålls inom Republiken Polens territorium av utländska medborgare från konsult- och redovisningstjänster, marknadsundersökningar, juridiska tjänster, reklamtjänster, ledning och kontroll, databehandling, rekrytering av anställda och inköpstjänster, garantier och säkerheter och förmåner av liknande karaktär samlas in i form av ett engångsbelopp på 20 % av inkomsten.

Ovanstående innebär att om den polska skattebetalaren betalar den utländska enheten ersättning för ovan nämnda tjänster är han skyldig att ta in skatt vid källskatten och överföra den till det polska skattekontoret. Den ersättning som betalas ut till den som inte är bosatt i landet minskas med värdet av den källskatt som uppbärs och betalas. Källskatt baseras på en mekanism där en bosatt i Polen tar ut ett visst belopp i skatt på den ersättning som betalas ut till en utlänning och betalar den till det polska skattekontoret.

Köpa försäkring från utlandet och innehålla skatt

Källskatt tas ut endast på förmåner som är strikt definierade i bestämmelserna. Art 29 sek. 1 punkt 5 i PIT-lagen nämner inte försäkringstjänster direkt, utan använder uttrycket "garantier och borgensförbindelser samt förmåner av liknande karaktär”.

Vid en analys av innehållet i tolkningar som lämnas av skattemyndigheter kan man dra slutsatsen att försäkringstjänster enligt skattemyndighetens uppfattning faller inom denna bestämmelses begreppsmässiga tillämpningsområde. Det framhålls att huruvida en viss tjänst kan källbeskattas till stor del avgörs av själva regleringens innehåll och omfattningen av den verksamhet som faktiskt utförs, och inte enbart nomenklaturen. Även om förordningen inte nämner försäkringstjänster, är de tjänster som liknar garantier och borgensförbindelser, och de faller därför under den tidigare nämnda bestämmelsen.

Till exempel pekade direktören för den nationella skatteupplysningen i ett brev av den 4 oktober 2019, 0114-KDIP2-1.4010.342.2019.1.AJ, på att det finns många likheter mellan garanti och försäkring. Myndigheten framhöll att vid ansvarsförsäkring övertar försäkringsgivaren (som tredje man) den försäkrades skyldighet att avhjälpa skadan och att betala den ersättning som följer av försäkringen; i sin tur, enligt den språkliga definitionen "garanti”Betyder tredje mans ansvar för gäldenärens skyldigheter gentemot borgenären. Kärnan i utförandet av både försäkringsgivaren (vid försäkringsavtal) och borgensmannen (vid garantiavtal) är skyldigheten att utföra en specifik tjänst (av borgensmannen eller försäkringsbolaget) i samband med händelsen som anges i avtalet.

På grund av dessa och andra omständigheter som direktören för KIS angett är försäkringstjänsten så nära besläktad och lik garantin att den kan klassas som en tjänst av liknande karaktär. Enligt skattemyndighetens uppfattning är försäkringstjänster på grund av likheterna tjänster som liknar garantitjänster, vilket innebär att de omfattas av förskottsinnehållning.

När är det ingen källskatt?

Även om försäkringstjänster är föremål för källskattebestämmelser, är det möjligt att den polska skattebetalaren kommer att befrias från skyldigheten att driva in skatten. Allt tack vare innehållet i Art. 29 sek. 2 i PIT-lagen, som anger att bestämmelserna om källskatt gäller med beaktande av avtal om undvikande av dubbelbeskattning som Republiken Polen är part i. Tillämpning av den skattesats som följer av det aktuella avtalet om undvikande av dubbelbeskattning eller underlåtenhet att uppbära (betala) skatten i enlighet med ett sådant avtal är dock möjlig under förutsättning att den skattskyldiges hemvist är skattemässigt dokumenterad med ett intyg. hemvist som erhållits från honom.

Om det därför framgår av ett givet internationellt avtal att en specifik förmån beskattas endast i bosättningslandet, kommer den polska skattebetalaren inte att vara skyldig att ta ut källskatt. Viktigt är dock att tillämpningen av regeln som följer av det internationella avtalet endast kommer att vara möjlig om den utländska enheten uppvisar ett intyg om skattemässig hemvist i sitt land.

Exempel 1.

En polsk företagare köpte en försäkringstjänst från ett utländskt företag. I princip är därför den polska skattebetalaren skyldig att innehålla källskatt. Innehållet i det internationella avtal som ingåtts med det land där försäkringsbolaget har sitt säte visar dock att sådana tjänster beskattas i hemvistlandet. Om en polsk skattebetalare får ett hemvistbevis från ett utländskt försäkringsbolag behöver han därför inte ta ut källskatt.

För övrigt är det värt att peka på innehållet i Art. 41 sek. 9e PIT-lagen. I denna bestämmelse anges att när det gäller inkomster som avses i art. 29 sek. 1 punkt 5 (och därmed även försäkring) får den skattskyldiges skattemässiga hemvist bekräftas med en kopia av hemvistbeviset, om beloppet av fordringar som betalats till samma enhet inte överstiger 10 000 PLN under beskattningsåret, och informationen som härrör från den inlämnade kopian av hemvistbeviset ger inte upphov till rimliga tvivel beträffande överensstämmelse med fakta. Om ett utländskt försäkringsbolag visar upp ett hemvistbevis (i vissa fall kan det också vara en kopia) och det samtidigt följer av innehållet i den internationella överenskommelsen att försäkringstjänsten är skattskyldig i bosättningslandet, ska den polska skattebetalaren kommer då att befrias från behovet av att ta ut och betala förskottsinnehållning. Starta en gratis 30-dagars provperiod utan begränsningar!

Dokumentera regler

Om en utländsk enhet inte uppvisar ett hemvistintyg måste den polska skattebetalaren ta ut 20 % av skatten på den ersättning som betalats för den köpta försäkringstjänsten. Den indrivna skatten måste betalas till kontot hos det skattekontor som är behörigt för betalarens hemvist. Betalningsfristen är den 20:e dagen i månaden efter den månad då skatten togs ut.

En ytterligare skyldighet är förknippad med att dokumentera utbetalning av ersättning för källskattepliktiga förmåner. Enligt art. 42 sek. 2 punkt 2 i PIT-lagen är polska skattebetalare skyldiga att skicka utländska enheter och chefen för skattekontoret som är behörigt för beskattning av utländska personer information IFT-1 / IFT-1R ("Information om hur mycket inkomst (inkomst) som erhållits av personer som inte är bosatta i Republiken Polens territorium”).

Ovanstående uppgifter skickas senast i slutet av februari året efter beskattningsåret, såvida inte den utomlandsboende lämnar en skriftlig begäran till den skattskyldige att lämna in denna begäran inom 14 dagar.

Det är mycket viktigt att enligt art. 42 sek. 6 i PIT-lagen bör IFT-1 / IFT-1R-information också utarbetas i en situation där polska betalare inte är skyldiga att ta ut skatt på grundval av ett dubbelbeskattningsavtal eller lagen.

Exempel 2.

En polsk företagare köpte en försäkringstjänst från ett utländskt företag. I princip är därför den polska skattebetalaren skyldig att innehålla källskatt. Innehållet i det internationella avtal som ingåtts med det land där försäkringsbolaget har sitt säte visar dock att sådana tjänster beskattas i hemvistlandet. Den polske skattebetalaren har fått ett utländskt hemvistbevis, vilket innebär att han inte behöver ta ut källskatt. Detta ändrar dock inte det faktum att den måste förbereda och skicka IFT-1 / IFT-1R-informationen senast i slutet av februari året efter skatteåret. Att köpa försäkring från utlandet kräver att IFT-1 / IFT-1R-information upprättas. Det är en absolut skyldighet oberoende av om källskatten faktiskt har tagits ut.

Sammanfattningsvis av ovanstående överväganden kan konstateras att köp av försäkring från utlandet är föremål för källskattebestämmelser. Huruvida källskatten faktiskt tas ut beror till stor del på innehållet i det internationella avtal som binder Polen med det land där den utländska enheten har sitt säte. Oavsett detta måste polska skattebetalare komma ihåg om skyldigheten att förbereda och skicka IFT-1 / IFT-1R-information inom den föreskrivna perioden.